Poláci zablokovali mezinárodní silnici smrti

Napsal Jiří Horák Kategorie: Polsko
Zobrazeno: 2852
Vytisknout

Dosud největší blokádu dopravy na mezinárodní silnici E67, polské silnici č. 8, uskutečnili dnes odpoledne aktivisté v úseku mezi Vratislaví a lázněmi Dušniky.

Polsko, Duszniki Zdrój - pátek 19. 12. 2014 14:20 - Jiří Horák videovize.info

 

Mezinárodní trasu zablokovali ve vlnách na devíti místech. 

 

  Přes třicet demonstrantů se při neustálém
přecházení přechodu pro chodce dožadovalo
zastavení provozu na silnici smrti,
kde jen vloni zahynulo 24 osob,
a hlasitě zvalo několik přihlížejících
a náhodných kolemjdoucích, aby se k nim přidali.

 

 Fotogalerie z Dušniků:

 Fotogalerie: (Přehrát přes celou obrazovku)     Místo snímání     Fotografie zpracováváme v programu Zoner Photo Studio 15.

 

 V blokádách budeme pokračovat, prostě musíme," řekl pořadatel akce pan Kożuchowski přítomnému předsedovi občanského sdružení Obchvat Náchoda Janu Chaloupkovi. Oba pánové se dohodli, že uskuteční společné setkání, které by mohlo vyústit ve společnou protestní akci na obou stranách hranice.

 V krátkosti si vyměnili názory na způsobu řešení tragické dopravní situace na E67. Poláci dosud preferovali stavbu nové rychlostní trasy S8 přes Lubawku a Královec.

 V průběhu dnešní blokády při rozhovoru se zástupci občanské iniciativy z Náchoda ale potvrdili svůj zájem jednat i o argumentech českých protějšků, postavit bezpečnou trasu pomocí obchvatů měst Náchod, Kudowa Zdrój a dalších sídel v Polsku. Riziko, že řidiči kamiónů by nevyužívali delší trasu přes Královec a Lubawku a dál jezdili po současné nebezpečné, ale kratší trase je obrovské.

 Nakonec už před tisíci lety moc dobře věděli tehdejší obchodníci s jantarem a dalším tovarem, proč využívají obchodní stezku přes Náchod a ne přes Královec.

 

Přečtěte si jinde:

Novinky.cz

Reportáž polské televize - po zhlédnutí několika reklam, díky kterým se můžete dívat zadarmo, posuňte přehrávač na 10. minutu.

Reportáž televize Barrandov - začíná v 18. minutě a 10. sekundě.

Superstacja.

RadioMarya.

tvp.info

Dnes bude blokáda E67 v Polsku